Miody

Miód nawłociowy – naturalny miód z pasieki.

Miód nawłociowy

Miód nawłociowy to ostatni miód jaki pozyskujemy wczesną jesienią z kwiatów nawłoci zwaną polska mimozą. Pszczoły bardzo chętnie oblatują te kwiaty, gdyż dostarczają im, poza nektarem, mnóstwo pyłku, który jest im tak bardzo potrzebny przed zimą. Jest jeden z najmniej znanych naturalnych miodów pozyskiwanych przez pszczoły, ale jego walory smakowe przekonują do siebie coraz więcej smakoszy tego płynnego skarbu. Miód z nawłoci jest zdecydowanie trudniejszy do pozyskania niż inne miody. W okresie gdy kwitnie nawłoć pszczoły przygotowywują się do zimowli. Pszczelarz musi więc zadbać o późne zakarmienie pszczół, chcąc uzyskać miód nawłociowy.

Miód z nawłoci – jego właściwości.

Właściwości miodu nawłociowego sprawdzą się w leczeniu skąpomoczu i dróg moczowych. Łagodzi objawy kamicy nerkowej. W jego składzie znajduje się wiele substancji odżywczych, które wspomagają ukrwienie narządów wewnętrznych oraz kończyn dolnych. Obecna w nim rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, natomiast kwercetyna ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Z tego powodu miód niezwykle korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi i często je obniża. Polecany jest także w celu wzmocnienia mięśnia sercowego, ponieważ zawiera dużo łatwo przyswajalnych cukrów prostych. Dzięki właściwościom antyseptycznym, żółciopędnym i wzmacniającym organizm, stosowany jest także w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i dróg żółciowych.

Miód doskonały dodatek

Miód ten ma bardzo charakterystyczny, lekko kwaskowy smak. Ma on jasnożółtą barwę i kremową konsystencję. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do potraw, dip-ów, marynat jak również do herbaty dodając jej niepowtarzalnego aromatu. Ze względu na dużą aktywność biologiczną należy przechowywać go w niższej temperaturze niż pozostałe rodzaje miodów. Nie zapominajmy, że miód to doskonały zamiennik cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *