Miody

Miód dla dzieci – jaki wybrać i kiedy wprowadzić miód do diety naszego dziecka?

Wprowadzenie kolejnych produktów w diecie naszego maluszka to wielka niewiadoma. Każde dziecko inaczej reaguje na nowe produkty w swojej diecie, ale jest ono ważnym etapem w rozwoju  dziecka. Jednym z produktów, które budzi wiele wątpliwości jest miód. Kiedy go wprowadzić do diety naszego dziecka, aby mu nie zaszkodzić? Jaki miód wybrać? To kilka z nurtujących nas pytań odnośnie tego pysznego, słodkiego przysmaku.

Kiedy wprowadzić miód do diety naszego dziecka?

Miód jest niezwykle zdrowy i pełen składników odżywczych, ale nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 1 roku życia. W miodzie mogą znajdować się przetrwalniki Clostridium botulinum, które są nieszkodliwe dla osób dorosłych, ale u dzieci poniżej 12 miesiąca życia mogą powodować botulizm niemowlęcy. Jest efekt niedojrzałości mikroflory jelitowej oraz komórek układu immunologicznego, które nie chronią niemowlaka przed rozmnożeniem komórek botulinum. Przetrwalniki te są zdolne do produkcji botuliny, czyli jadu kiełbasianego. Jest on jednym z najsilniejszych neurotoksyn. Miodu niemowlętom do 12 miesiąca życia nie powinno się podawać na surowo np. jako dodatek do napoju lub potraw, ale i po obróbce termicznej. Miód po pierwszym roku życia w diecie dziecka będzie bezpieczny i możemy go z powodzeniem wprowadzić do diety dziecka.

Dzienne spożycie miodu u dzieci.

Dzienne spożycie miodu u dzieci uzależnione jest od wieku i stanu zdrowia dziecka. Dzieci mogą jeść miód od pierwszego roku życia, ale mają małe zapotrzebowania kaloryczne. Dziennie spożycie to jedna, góra dwie łyżeczki miodu. Należy pamiętać, że cukier w diecie naszego dziecka znajduje się tez w codziennych posiłkach. Należy to odpowiednio zbilansować.

Jaki miód wybrać dla naszego dziecka?

Z tak szerokiego asortymentu miodowego można się pogubić z wyborem miodu dla naszej pociechy. Na pierwszym miejscu należy zwrócić uwagę, aby miód był naturalny, nieprzetworzony i niepoddany pasteryzacji. Taki miód zachowuje swoje właściwości prozdrowotne i jest najbardziej korzystny dla zdrowia dziecka. Pod względem właściwości i smaku najlepszy będzie miód wielokwiatowy lub miód lipowy . Dlaczego miód wielokwiatowy czy miód lipowy? Miód wielokwiatowy to miód nektarowy, który zawiera pyłki z wielu kwiatów (jak sama nazwa sugeruje) dlatego warto podawać go dzieciom, ponieważ dostarczamy tym samym alergeny pyłkowe, które wplywają odczulająco i antyalergicznie na organizm naszego dziecka. Jest łagodny w smaku co odpowiada dzieciom. Miód lipowy to drugi, moim zdaniem, miód który można podać dziecku. Jest odpowiedni przy infekcjach górnych dróg oddechowych, działa napotnie i przeciwgorączkowe. Doskonały w okresie jesienno-zimowym w walce z przeziębieniem i grypą. Jego smak jest delikatny, ale aromatyczny.

Jak podawać miód dzieciom?

Miód najlepiej wprowadzać do diety dziecka stopniowo, aby móc sprawdzać ewentualne reakcje alergiczne. Oto kilka pomysłów na włączenie miodu do codziennych posiłków:

  • Dodaj miód do owsianki, aby wzmocnić smak.
  • Posmaruj tost miodem.
  • Wymieszaj jogurt z miodem, aby stworzyć smaczną przekąskę.
  • Dodaj miód do smoothie zamiast cukru.
  • Posmaruj miodem naleśniki i gofry.
  • Używaj miodu jako polewy, przyprawy lub zamiennika cukru w wypiekach.

Podsumowanie

Miód to doskonałe źródło  naturalnych witamin i składników mineralnych, których nasza pociecha potrzebuje w okresie wzrostu i rozwoju. Jest cennym dodatkiem w diecie dziecka, gdyż wzmacnia odporność, wspomaga trawienie i pomaga w walce z chorobami. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie podawać miodu niemowlętom poniżej 1 roku życia ze względu na ryzyko zatrucia bakteriami Clostridium botulinum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *